sobota 17. září 2016

poprask! fulghum mě stále ještě baví

Nevím, jestli se nebudu svým dnešním příspěvkem opakovat. Ale někdy se svými oblíbenými autory neznám míru, promiňte. Alespoň některou ze sbírek fejetonů jsem měla poblíž postele, abych za jejich pomoci zaháněla případné noční můry. A nebo abych s nimi ještě umocnila radost ze života, jednoduché. Po znovupřečtení části Školky jsem si uvědomila, že na její vyzdvihování z mé strany má ve velkém vliv nostalgie a vědomí, že Školka byla první. Není proto třeba si s další sbírkou povídek říkat, že už to stejně ty první nepřekoná. A tak jsem se vrhla na Poprask v sýrové uličce.

robert fulghum - poprask v sýrové uličce

Potřebujete seznámit? Robert Fulghum, americký všeuměl nebo lépe muž všech zájmů a se zájmem o vše. Kdybych měla vypsat všechny jeho zájmy a profese, na které jsem v jeho literatuře narazila, byl by to výčet delší než můj průměrný článek. A o tom, co ho právě zaujalo, dovede psát perfektní fejetony. A jejich sbírky jsou k přečtení. A že mu jich už vyšlo. O nejstarší Všechno co opravdu potřebuji znát jsem se naučil v mateřské školce jste už možná slyšeli. Velká řádka následovala. A poslední z nich je Poprask v sýrové uličce.

Inu, nebudu kolem toho dělat velký poprask. Čekala jsem Fulghuma, dostala jsem Fulghuma. Oproti starým útlounkým sešitkům jsem dostala krásné vázané vydání s parádními ilustracemi. A obsah? Inu, myslím, že se knížka rozsahem trochu uskromnila, zato mi ale někdy řekla více, protože mám pocit, že je Fulghum s postupujícím věkem ještě lépe přístupný českému čtenáři. Ubývá totiž fejetonů, které jsou velmi americké a nám vzdálenější. Svůj podíl na tom bude mít i sblížení Fulghuma s oddanými českými čtenáři natolik, že jeho knihy vycházejí primárně v nakladatelství Argo a až pak po celém světě (včetně Spojených států).

A témata sýrové uličky? Bláznovství, vyhledávání dostatečně ztřeštěných lidí ve svém okolí, trocha sentimentu, óda na nadšení, mladické životní zkušenosti... Každý si najde to svoje. A najdeme i spojující prvky napříč knihou. Račte si pohledat.

Mě to skutečně bavilo. Myslím si, že práce odvedená nakladatelstvím na Fulghumovi je skvělá. A tím, že je většina fejetonů aktuální, začínám zvažovat, jestli neuznám, že se mi Sýrová ulička líbila ještě víc, než Školka.

A co z toho vyplývá? Sýrová ulička je příjemné setkání se starým známým pro všechny Fulghumovy fanoušky. A také dobrým místem pro seznámení. Utíkejte do Sýrové uličky, věřím tomu, že ji najdete v knihovně nebo v knihkupectví. Stojí to za to. Vyhrabejte z koutku duše zdravé bláznovství, nasaďte si klaunovské nosy a mějte se dobře! Prosím!

1 komentář:

  1. Dovolte mi, abych vám představil LE-MERIDIAN FUNDING SERVICES. Jsme přímo do čistého úvěru a financování projektů z hlediska investic. Poskytujeme finanční řešení soukromým / společnostem hledajícím přístup k finančním prostředkům na kapitálových trzích, tj. Ropu a zemní plyn, nemovitosti, obnovitelné zdroje energie, léčiva, zdravotnictví, dopravu, stavebnictví, hotely a atd. Můžeme financovat až 900 000 000 000 dolarů ( Devět set milionů dolarů) v jakémkoli regionu světa, pokud bude na projektech zaručena návratnost investic ve výši 1,9%.
    Le-Meridian financování.
    Email Kontakt info@lemeridianfds.com
    WhatsApp ... + 19893943740.

    OdpovědětSmazat