pondělí 7. září 2015

pozdravy a omluvy do ouška

Audioknihy mi vždycky přišly dobré. Bohužel jsem měla pocit, že to není nic pro mě - nenacházela jsem ve svém životě chvíle pro poslech. Ovšem teď mi do života přibylo jedno elektronické zařízení, plus spousta příležitostí na poslouchání. A tak jsem při generálním úklidu svého pokoje (a nevěřili byste, co všechno jsem z něj vyházela!) poslouchala Babička pozdravuje a omlouvá se.

Babička pozdravuje a omlouvá se je kniha norského spisovatele Fredericka Backmana, kterého můžete znát jako autora Muže jménem Ove. Jeho autorství se v těchto knihách nezapře. Mají spoustu společných dobrých vlastností. Pokud jste tedy četli Oveho a nad Babičkou váháte, můžete se konečně k přečtení/poslechnutí rozhoupat.

Na knihách Fredericka Backmana mě baví, že se dotýká závažných témat s neskutečnou lehkostí. Nechá nás pochopit tíživost problému, nebagatelizuje, ale zároveň s tím nás citově nevyždímá. On nám prostě předkládá, že život je náročný - řešíme v něm osobní katastrofy, ztráty blízkých, nemoci... Ale zároveň s tím v něm jsou radosti, například skořicoví šneci, návraty domů, kamarádi - psi, sourozenci a babička, která vylepší náš den poté, co nám spolužáci hodili nebelvírskou šálu do záchoda. Knížka popisuje s lehkostí všechny veselé i těžké složky našich dní. Protože jsou tak prosté a snadno představitelné, nenechá nás netečnými, zároveň ale podle mého názoru nehraje lacině na city. Nepřipadala jsem si po jejím přečtení jako vyždímaný hadr na podlahu. Naopak, přišlo mi trochu snadnější přijímat život jako celek - s jeho stinnými a pohostinnými stránkami.

V této konkrétní knize je hlavní hrdinkou Elsa - sedmiletá, téměř osmiletá holčička s velikou láskou vůči Harry Potterovi a superhrdinům, z nichž nejlepší je její babička. Elsa je velmi chytrá, svá a mírně nepřizpůsobivá. Když se chce na něco zeptat, s dotazem neváhá a nebere si ohledy. Tím se někdy stává nesnesitelnou pro všechny aktéry v příběhu a taktéž pro čtenáře. S Elsou je sranda, protože je to rozumbrada a vy se jejímu rozumování budete chechtat, zároveň je ale největší slabinou celého příběhu, protože někdy je toho skutečně moc! Ale když se nebudete nad její osobností vztekat, budete si spolu s ní užívat výpravy s babičkou do Myamasu a dobrodružné hledání pokladu.

Ostatní postavy jsou na začátku mírně karikatované Elsiným dětským pohledem, ale v průběhu knížky se jim dostáváme pod kůži a mnohé v nich najdeme. Tohle mě na knížce bavilo - je to příběh o tom, jak se z příšery může stát lidská bytost jen tím, že ji pochopíme. Babička pozdravuje a omlouvá se se stala mou oblíbenou knížkou z kategorie knížek o uvěřitelné realitě. A myslím si, že pokud dovedete pochopit dítě s velikým zápalem pro Harryho Pottera, superhrdiny a hledání pokladů, Babičku si oblíbíte také.

A bude-li to v audio podobě, tím lépe pro vás. Setkala jsem se s audioknihou teprve potřetí a jestli budete mít k poslouchání příležitosti, zkuste to také. Babička je perfektně namluvená Valérií Zawadskou, Elsiny výlevy jsou v jejím podání skvostné! Představu si můžete udělat poslechem ukázky. Pamatuji si, že když jsem ukázku slyšela, měla jsem pocit, že se v příběhu trochu ztrácím. Nejsem si tedy jistá, jestli je v tomto směru ukázka šťastně vybraná, protože při poslouchání celého příběhu už jsem tento problém neměla. Ale skvělé vypravěčské umění myslím ilustruje perfektně.

Tak co myslíte, najdete si čas na poslech Babičky? A posloucháte knihy? 

Za poskytnutí audioknihy bych ráda poděkovala nakladatelství One Hot Book.

Žádné komentáře:

Okomentovat